描述Russia1918.png |
Українська: Розпад Російської імперії станом на 10 вересня 1918 року. На цей момент більшість небільшовицьких урядів того періоду вже було сформовано, більшовики вже були витіснені з більшої частини Дону, Кубані, Поволжя, проте ще не почався процес централізації влади у антибільшовицькому русі.
Зверніть увагу: за винятком зони німецької, австрійської та турецької (Закавказзя) присутності, контроль держав над територіями був обмеженим. У 1918 році нерідко на одній і тій самій території існували органи влади, що підпорядковувалися різним урядам. До того ж слабші уряди могли формально чи реально підпорядковуватися сильнішим урядам, або ж лавіювати між різними центрами сили.
На карті не показані пізніші білі державні утворення (Південь Росії, Північно-Західний уряд і т.п.), майбутні балтійські республіки та деякі радянські республіки, які існували раніше чи пізніше моменту, показаного на карті. Також не показані територіальні претензії держав. Білим на карті позначені території, які 10 вересня 1918 перебували у складі інших держав (Румунія, Османська імперія, Монголія).
Розширена легенда
- ТОУ Уралу - w:uk:Тимчасовий обласний уряд Уралу (В.О.П.У.) - виник як компроміс у суперечці Сибірської республіки та Комучу за Урал. Столиця - Єкатеринбург.
- Комуч - w:uk:Комітет членів Установчих зборів (укр. Комуст) - претендент на спадок легітимної влади Російської республіки. Столиця - Самара.
- w:uk:Башкурдистан - башкирська державність - w:uk:Мала Башкирія з трьома кантонами-анклавами. Контролювали територію, мали військо. Перейшли на бік більшовиків за умови автономії на початку 1919.
- w:uk:Ідель-Урал - проект держави народів Поволжя. У лютому-березні 1918 його прихильники контролювали частину м. Казань. Розбиті більшовиками. Окремі формування відновлені влітку 1918 під началом Народної армії Комучу.
- Туркестан. РФР - w:uk:Туркестанська АРСР (тодішня назва була такою, як на карті). Добре трималася в оточенні, і протрималася до поєднання з силами РРФСР. Столиця - Ташкент.
- Оточена Семиріччям червона територія - Черкаська оборона, частина Туркестанської РФР.
- Червона територія на південь від Бухари - Закаспійський фронт Туркестанської РФР.
- w:uk:Сибірська республіка - з літа до осені 1918
- Забайк. - w:uk:Забайкальська республіка, пізніше - w:uk:Російська Східна Окраїна. В момент, показаний на карті, в Читі ще сидить есерський уряд, який визнає владу Сибірської Республіки, та до неї наближаються сили отамана Семенова, який почне розбудовувати незалежне козацьке утворення, яке і назвали Забайкальською республікою.
- Бурят-Монголія - w:uk:Держава Бурят-Монголія - у різних відносинах із Сибірською республікою, Забайкальською республікою і т.д. Контролювала розкидані навколо Байкалу бурятські райони.
- Алтай - w:uk:Каракорум-Алтайський округ. З вересня 1918 - у підпорядкуванні Сибірської республіки.
- Республіка Ойрот - проект алтайських націоналістів з відродження Джунгарського ханства / Ойратської конфедерації
- Тива - w:uk:Тувинська Народна Республіка - заснована у 1926 р.
- Якутія - непідлеглий уряд у першій половині 1918 року, Якутська народна армія 1923, w:uk:Повстання якутських конфедералістів 1927
- Амур. ТРР - w:uk:Амурська Трудова Радянська Республіка - радянська республіка. За кілька днів з моменту, зображеного на карті, вона остаточно зникне.
- w:uk:Зелена Україна
- w:uk:Далекосхідна республіка (рос. ДВР, укр. ДСР) - маріонеткова радянська республіка, утворена у 1920 році задля того, щоби більшовицькі війська РРФСР не вступили у пряме протистояння з присутніми у регіоні японськими збройними силами.
- Приамур’я - w:uk:Приамурське державне утворення (Приамурський земський край) - антибільшовицький уряд у Примор’ї у 1921-1922 роках з сильною складовою сибірського обласництва.
|